W jednym z pierwszych wpisów na tej stronie pisałem krótko o mojej fascynacji Gdynią – jej historią, rozwojem i architekturą. Dzisiaj wracam do tematu architektury inspirowanej morzem.

Osoby, które interesuje historia „Miasta z morza i z marzeń” i dlaczego uważam Gdynię za polski cud odsyłam do tego wpisu.

Podczas ostatniej wizyty w Gdyni kontynuowaliśmy nasze poszukiwania budynków inspirowanych morzem. Znalazłem ich jeszcze kilka.

Pierwszy budynek zaskoczył mnie, ponieważ znalazłem go bardzo blisko domu marynarza, w którym spaliśmy. O domu marynarza Akademii Morskiej pisałem już wcześniej; moim zdaniem to jedna z ikon gdyńskiego waterfrontu.

 

Waterfront (front wodny) – w urbanistyce terminem tym określa się obszary ulokowane nad naturalnym zbiornikiem wodnym, jeziorem, rzeką, bądź morzem. Z reguły jednak termin odnosi się do obszarów stykowych znajdujących się pomiędzy strukturami miejskimi a portowymi. (źródło: wikipedia)

Wracając do wspomnianego budynku, jest tam wszystko co lubię. Nowoczesna bryła, szkło, a jednocześnie dobrze wpasowane elementy marynistyczne – zaokrąglone balkony, okrągłe okna (przywołujące na myśl bulaj okrętowy) oraz zaokrąglone ściany, przypominające rufę statku.

W poprzednim wpisie zamieściłem sporo zdjęć balkonów. Wydaje mi się, że to jedna z prostszych i najtańszych form nadania budynkowi charakteru, dynamiki. Dzisiaj także kilka zdjęć ciekawych balkonów uchwyconych głównie na ulicy Świętojańskiej i przyległych do niej.

 

Kolejna willa, podobnie jak poprzednia jest współczesna formą i wykorzystanymi materiałami, ale swoją architekturą nawiązuje do przedwojennych willi w stylu marynistycznym. Znajdziemy tu zaokrąglone ściany i balkon. Uważam, że dobrze dobrano tu balustradę na tarasie. Całość robi na mnie dobre wrażenie. Jest to dom, w którym czułbym się dobrze.

 

Kolejne trzy domy mają skromniejszą formę, ale też nie można im odmówić inspiracji popularną w Gdyni architekturą.

 

Budynek BZ WBK przy ulicy Świętojańskiej 89. Nie wiem jak to się stało, że ostatnio go pominąłem. Klasyka gdyńskiego modernizmu.

 

Na koniec ponownie rzucam okiem na nowe budynki Baltiq Plaza przy ulicy Świętojańskiej. Myślę, że to będą moje ulubione współczesne budynki w tym mieście. Nowoczesne i eleganckie, a jednocześnie dobrze korespondujące z okoliczną zabudową.

 

Czy tym razem udało mi się wyczerpać temat? Pewnie nie 😉 Mam nadzieję, że następnym razem gdy będziemy w Gdyni znajdziemy kolejne budynki w morskim stylu. Na koniec zachęcam jeszcze do obejrzenia krótkiego filmu o gdyńskim modernizmie, opublikowanym na jednym z moich ulubionych kanałów na YT – Architecture is a good idea.

 

Gdyńskie śródmieście to pomnik historii

To była dla mnie niespodzianka. Znalazłem taką tablicę pamiątkową na ścianie jednego z budynków na ulicy Świętojańskiej.

 

Pomniki historii to najwyższe krajowe wyróżnienie nadawane najważniejszym zabytkom Polski i tym samym śródmieście Gdyni znalazło się w elitarnym gronie 60 zabytków o takim statusie.

 

Twój ruch, do dzieła!

Jeżeli znacie jakieś budynki w Gdyni, które powinny dołączyć do tej kolekcji – piszcie! Jeżeli macie zdjęcia ciekawych budynków w Gdyni, przyślijcie mi je na facebooku – utworzę tam album i będę je publikował.

%d bloggers like this: