Tegoroczna edycja konkursu „Rzeka roku” wkracza w decydującą fazę – głosować można do 29 września, a bydgoski odcinek Wisły prowadzi w głosowaniu internetowym!

O co chodzi?

Ideą tego internetowego konkursu jest zainteresowanie społeczeństwa cennymi przyrodniczo, społecznie, kulturowo rzekami w ich lokalnym środowisku. Organizatorzy poszukują niezwykłych miejsc nad rzeką, szczególnie istotnych dla przyrody, historii lub kultury danej społeczności lokalnej.

 

Głosuję na Bydgoszcz

W tym roku do konkursu Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu zgłosiło do konkursu bydgoski odcinek Wisły. Mamy duże szanse na zwycięstwo – w tej chwili Wisła prowadzi, wyprzedzając o ponad 200 głosów Czarną Hańczę. Warto wspomnieć, że w poprzedniej edycji Kanał bydgoski (zgłoszony przez Urząd Miasta Bydgoszczy) zajął drugie miejsce, ustępując tylko rzece Rudej.

 

Dlaczego warto zagłosować na Wisłę?

W Bydgoszczy Wisła uczy historii. W XIX wieku wydobyto z niej kościany haczyk z epoki kamiennej. Pierwszym materialnym znakiem cywilizacji w okolicach Fordonu nie jest broń, ozdoba, naczynie, a właśnie haczyk do łowienia ryb w potężnej rzece. Fordon to specjalne miejsce na drodze królowej polskich rzek. Tu tzw. Brama Fordońska otwiera Dolinę Dolnej Wisły. 12 tys. lat temu, gdy Pra-Wisła dokonała przełomu pod Fordonem, rzeka zaczęła kierować swe wody na północ, tzw. Kolano Wisły, gdzie gwałtownie zmienia swój bieg, widać na mapie Polski. Sam Fordon ma ciekawą historię i nierozerwalny związek z rzeką. Położenie nad Wisłą dawało Fordonowi siłę i możliwości, ale stwarzało także zagrożenia. Gród ten został zniszczony przez Krzyżaków, potem splądrowali go Szwedzi. W 1973 roku wbrew protestom Fordon został przyłączony do Bydgoszczy. Z miłego miasteczka zaczął przemieniać się w zapomnianą, peryferyjną dzielnicę. Grupa społeczników zabiega o zwrócenie uwagi na Fordon i o to, by dostrzeżono, jak wielki potencjał niesie sąsiedztwo Wisły. Mieszkańcy mówią, że rzeka dodaje im odwagi swoim spokojnym majestatem oraz wzmacnia ich wytrwałość swym nieustępliwym biegiem. Wystarczy przyjść, usiąść i poczuć tętniący od tysięcy lat puls Wisły, by nabrać sił. (cytat ze strony konkursu)

 

Jak głosować?

To banalne. Wystarczy wejść na stronę http://rzekaroku.pl , ze zdjęć widocznych na dole strony wybrać Wisłę, a następnie kliknąć na kroplę wody z napisem „Głosuj”. Następnie podajemy adres e-mail, na który przyjdzie wiadomość z potwierdzeniem głosu – należy odczytać wiadomość i kliknąć na link we wiadomości. Ot i cała procedura 🙂