Do trzech książek, które wystawiłem na licytację dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dołączyły właśnie dwie kolejne.

Tym razem wystawiłem dwie książki związane z jednym z moich ulubionych autorów – Ernestem Hemingwayem. Książki są używane, ale w przyzwoitym stanie. Nigdzie nie znalazłem nowszych wydań tych książek, więc dla osób lubiących E.H. i jego twórczość to może być dobra okazja by wzbogacić swoje zbiory, a przy okazji zrobić coś dobrego 🙂

 

Sygnowano: Ernest Hemingway. Artykuły i reportaże 1920-1956

Książka ta nosi w oryginale trudny do przetłumaczenia tytuł: ‚By-line: Ernest Hemingway’. By-line story to w dziennikarstwie amerykańskim tekst sygnowany nazwiskiem autora. By-line, nazwisko przy drukowanym tekście, jest swego rodzaju nobilitacją dziennikarza w przeważnie anonimowej prasie amerykańskiej. Wielu wyrobników pióra czeka latami, nim się dochrapie swojej pierwsze by-line. (…) Najlepsze relacje dziennikarskie Hemingwaya mają siłę wizji, która im zapewnia trwałość (…) Okazuje się jednak, że nie tylko w zmyśleniu, a czasem właśnie nie w nim przejawia się lwi pazur Hemingwaya. Autor ‚Śniegów Kilimandżaro’ był geniuszem obserwacji tak ludzi, jak miejsc i wszelkich przejawów życia. Bałwochwalczo cenił rzetelną wiedzę, fachowość, kompetencję i akuratność w każdej dziedzinie. W nich oraz w oddaniu i wierności wybranemu rzemiosłu widział probierz wartości człowieka. I oczywiście stosował to kryterium również do siebie, do swego rzemiosła pisarskiego. Stąd sławna sztuka przykuwającego podawania realiów rozmaitych dziedzin życia oraz plastycznego zapisu zmysłowego kształtu świata, wyrabiana od pierwocin literackich i stanowiąca dla wielu wielbicieli jego prozy jedną z głównych albo wręcz główną atrakcje. To właśnie atrakcja jest elementem stale obecnym w tekstach dziennikarskich Hemingwaya, często w pełnej krasie artystycznej.

 

Hemingway reporter (Drahoslav Machala, Ivan Machala)

Książka zawiera mnóstwo ciekawostek i mało znanych faktów z życia amerykańskiego pisarza. Autorzy odwiedzili miejsca, w których Hemingway wielokrotnie przebywał prywatnie oraz jako korespondent prasy amerykańskiej i kanadyjskiej, rozmawiali z ludźmi, którzy go znali i pamiętali, szukali pamiątek po pisarzu.